23.02.2023.
Kako se postavlja električni pastir?
Ukoliko želite da zadržite stoku unutar imanja, ili da divlje životinje držite van svog dvorišta, električni pastir je dobra opcija. Električni pastiri predstavljaju humano i efikasno rešenje, a veoma su jednostavni za instalaciju i održavanje. Takođe, električna ograda za stoku je fleksibilno rešenje, jer za njenu izgradnju postoji mnogo opcija. Izbor odgovarajućeg sistema u velikoj meri zavisi od vrste životinja za koje će se primenjivati.
Kakav uređaj električnog pastira izabrati? Kako pravilno izabrati provodnike za električnu ogradu? Koji su još elementi potrebni za izgradnju sistema električnog pastira? - Na ova pitanja smo se potrudili da damo odgovore u prethodnim tekstovima, a u nastavku ovog teksta ćemo se fokusirati na sam proces instaliranja sistema električnog pastira.
Saveti za pravilno postavljanje električnog pastira
Korak 1: Postavljanje uređaja električnog pastira
Potrebno je pronaći mesto u blizini utičnice ili područje sa puno sunčeve svetlosti za solarni panel. Uređaj treba postaviti tako da bude zaštićen od vremenskih neprilika i ne sme se uključivati dok se ne postavi ceo sistem.
Korak 2: Postavljanje uzemljenja
U blizini uređaja električnog pastira treba postaviti štap za uzemljenje. Štap za uzemljenje električnog pastira se postavlja tako da 5-10 cm štapa viri iz zemlje. U zavisnosti od veličine sistema, odnosno jačine uređaja električnog pastira, možda će biti potrebno postavljanje još jednog štapa za uzemljenje nekoliko metara pored prvog. Od uređaja električnog pastira treba sprovesti žicu do štapa za uzemljenje i pričvrstiti je pomoću vijka koji se nalazi na štapu.
Korak 3: Postavljanje stubova
Uz pomoć kanapa se može označiti ravna linija za postavljanje stubova, a bušač za rupe ovaj posao može učiniti mnogo bržim i bezbednijim. Stubovi na uglovima bi trebalo da budu većeg prečnika od ostalih, ali i da imaju podupirače koji će im garantovati veću nosivost i stabilnost. Podupirači trebaju da se postave i kod stubova na mestima koja su predviđena za kapije.
Korak 4: Postavljanje izolatora
Zbog pouzdane i bezbedne upotrebe ograde, mora se voditi računa da izolatori električnog pastira budu pravilno postavljeni na stubove. Na drvene stubove se moraju postaviti izolatori namenjeni za postavljanje na drvenim stubovima, dok se za vođenje trake kao provodnika ne sme koristiti izolator za žicu i obrnuto.
Provodnik treba samo da prođe kroz izolator, ne sme se namotavati oko izolatora. Na stubove koji se nalaze na uglovima, potrebno je postaviti ugaone izolatore, a ugaoni izolatori su korisni i za postavljanje na stubovima kod kojih se provodnici završavaju.
Korak 5: Postavljanje provodnika
Prilikom postavljanja provodnika, savetuje se da se počne od poslednjeg stuba u sistemu i da se ide prema uređaju električnog pastira. Ukoliko postoji potreba za produživanjem provodnika, žica ili traka se nikako ne smeju vezivati u čvor, već se za produživanje moraju koristiti spojnice za traku i žicu.
Kada se provodnici razvuku celom dužinom ograde, oni moraju biti zategnuti. Za zatezanje žice ili trake treba koristiti posebno dizajnirane zatezače, ali treba voditi računa i o zateznoj čvrstoći provodnika kako ne bi došlo do pucanja.
Zaključno sa postavljanjem provodnika, instaliranje sistema električnog pastira je gotovo. Tek tada se može uključiti uređaj, a pomoću voltmetra treba izvršiti testiranje sistema i uveriti se da struja teče kroz celu ogradu.
Trava, žbunje i korov koji rastu uz ogradu mogu dovesti do gubitka napona. Zato je bitno da se u periodu vegetacije kontroliše rast biljaka u tom području.
Ako vam se dopao naš članak i želite da budete u toku sa novim sadržajima i ponudama, unesite svoju e-mail adresu: